Filtry Kenko Celeste

Filtry stanowią nieodzowną część ekwipunku fotografa krajobrazowego. Moim zdaniem filtr UV oraz polaryzacyjny to must have każdego fotografa nie tylko pejzażowego. W tym teście przyjrzę się filtrom firmy Kenko z nowej serii Celeste. Filtry Celeste C-PL to najnowocześniejsza linia filtrów Kenko. „Nazwa nowej serii filtrów została zaczerpnięta z łacińskiego słowa „caelestis” co oznacza wspaniale, coś ponad ludzkie możliwości. Zaprojektowane z myślą o profesjonalnych fotografach a w szczególności o pejzażystach, oferują bezkompromisową jakość optyczną”-można przeczytać na stronie producenta. Jak jest naprawdę? Przekonamy się w tym teście.

Dziękuję serdecznie firmie Foto Technika za użyczenie filtrów do testu.

Filtr polaryzacyjny- Kenko Celeste Super-ZRC-ASC

Filtr polaryzacyjny redukuje refleksy, poprawia kontrast i nasycenie zdjęcia. W swojej fotograficznej karierze miałem już kilka filtrów polaryzacyjnych i mimo, że budowa takiego filtra jest taka sama to każdy z nich różnił się istotnymi dla mnie szczegółami. Przy wyborze filtra skupiam się na : wpływie filtra na jakość zdjęcia, pracę pod światło oraz jakość wykonania. I te kryteria brałem pod uwagę testując filtr polaryzacyjny od Kenko.

Solidne wykonanie pudełka filtra.

Pierwsze wrażenie :

Filtr zapakowany jest w eleganckie plastikowe pudełko- w środku znajduje się pianka która zapobiega porysowaniu się filtra. Należy się plus dla producenta. Dodatkowym atutem filtra jest jego wykonanie-dzięki zastosowaniu metalowej ramki z radełkowaniem używanie filtra jest bardzo wygodne. Kolejnym plusem jest bardzo mała grubość filtra więc znakomicie nadaje się do obiektywów szerokokątnych- nie musimy obawiać się winietowania.

Działanie filtra

Jak wcześniej wspomniałem filtr polaryzacyjny ma za zadanie polaryzować światło, redukować odblaski oraz poprawiać kontrast i nasycenie. Trzeba pamiętać, że polaryzacja działa tylko pod kątem 90 stopni od padania promieni słonecznych. Poniżej przykłady działania filtra.

Przy świetle złotej godziny filtr zadziałał rewelacyjnie- szczególnie widać to po niebie. Zdjęcie po lewej stronie ma lepszy nastrój.

Senja- Filtr CPL Kenko
Senja-Filtr CPL Kenko

Wpływ na jakość zdjęć i praca pod słońce

Są to dla mnie bardzo istotne parametry którymi sprawdzam jakość filtra- na początku mojej przygody z fotografią miałem filtry polaryzacyjne które strasznie pogarszały jakość zdjęć. Zobaczmy jak radzi sobie filtr Kenko.

Wycinek ze zdjęcia z góry.
Wycinek ze zdjęcia z góry.

Patrząc na powyższe wycinki ze zdjęć, mogę śmiało stwierdzić, że filtr Kenko nie ingeruje w jakość zdjęć, co dla mnie jest plusem dla filtra. Zobaczmy jak filtr radzi sobie pod światło.

 

Te dwie fotografie wykonane pod słońce w różnych warunkach oświetleniowych pokazują, że filtr świetnie radzi sobie z pracą pod światło. Producent zastosował tutaj powłokę anty refleksyjną Super ZRDzięki tej technologii poziom odbijanego światła wynosi 0,3% co jest nie wiarygodnie niskie dla filtrów C-PL. Dzięki znakomitemu współczynnikowi przezroczystości filtry Celeste C-PL transmitują o 25% więcej światła niż inne filtry znanych marek- zaznacza Kenko.

Kolejnym symbolem zawartym na filtrze jest ASC ( Anti-Stain Coating ) jest to powłoka która chroni powierzchnię filtra przed zabrudzeniami i ułatwia czyszczenie filtra. Mogę potwierdzić, że podczas fotografowania w deszczowe dni z powierzchni filtra z łatwością udawało się zdjąć kropelki wody bez smug.

Reasumując dla mnie filtr z najwyższej półki ocena może być jedna BDB. Plusy : Jakość wykonania, nie psuje jakości zdjęć, świetna praca pod światło oraz łatwość czyszczenia powierzchni filtra. Do minusów niestety muszę zaliczyć cenę ok. 449zł przy rozmiarze 82mm.

 

Filtr UV- Kenko

Filtr UV nie ma tylu zastosowań co filtr polaryzacyjny ale spełnia bardzo ważne zadanie- chroni. Chroni przed wodą, piaskiem i co najważniejsze przed stłuczeniem przedniej soczewki naszego obiektywu. Podobnie jak z CPL sprawdzałem wpływ filtra na jakość zdjęć oraz pracę pod światło.

Filtr UV Kenko.

Tak samo jak w przypadku filtra polaryzacyjnego filtr UV dostajemy w eleganckim pudełku z gąbką. Filtr również jest w wersji slim i ma radełkowane brzegi obudowy. Nie będę pokazywał zdjęć bez i z filtrem bo jego wpływ na zdjęcie jest żaden. Filtr UV ma inne zadania wymienione wyżej.

Wpływ na jakość zdjęcia oraz praca pod słońce

Wycinek kadru pokazuje, że filtr nie ma żadnego wpływu na jakość i ostrość zdjęcia. Przy tej klasie filtra ten wynik jest oczywisty. Następne zdjęcia wykonałem pod słońce.

Przy zdjęciach pod kontrę możemy zobaczyć występujące flary. Wynik jest zadowalający aczkolwiek nie rewelacyjny. W filtrze zostały zastosowane podobnie jak w CPL powłoki antyrefleksyjne oraz powłoki chroniące przed zabrudzeniem i ułatwiające czyszczenie.

Podsumowując- filtr UV Kenko jest dobrym produktem który spełnia swoje zadanie i powinien zadowolić wymagającego użytkownika. Jedyny minus to praca pod światło ale to takie moje „zboczenie pejzażysty”- często robię zdjęcia w kontrze.

Kenko opisem serii Celeste nie kłamało i śmiało mogę powiedzieć, że filtry z tej serii spełnią wymagania profesjonalistów.