Filtr UV MARUMI-DHG SUPER UV (L390)

Filtr UV pełni bardzo ważną rolę w życiu fotografa, chroni soczewkę cennego obiektywu. W tym teście sprawdzę filtr UV MARUMI-DHG SUPER UV (L390).  Głównym zadaniem takiego filtra jest ochrona soczewki przed pyłem, kurzem, wodą oraz przy upadku. Ważne by filtr chronił nasz obiektyw i przy tym nie pogarszał jakości naszych zdjęć. Sprawdzę jak sprawuje się w terenie MARUMI-DHG SUPER UV.

Specyfikacja filtra UV MARUMI-DHG SUPER UV (L390)

-wyczerniony brzeg szkła,

-powłoka hydrofobowa,

-powłoka przeciw tłuszczowa,

-radełkowanie na brzegach filtra ułatwiające nakręcanie/odkręcanie,

-satynowe wykończenie,

-dostępny w rozmiarach 49 | 52 | 55 | 58 | 62 | 67 | 72 | 77 | 82mm.

Pudełko filtra MARUMI-DHG SUPER UV zewnątrz
Pudełko filtra MARUMI-DHG SUPER UV wewnątrz
Grubość filtra wynosi ok 7mm

 

Testowałem filtr pod kątem flarowania, wpływu na zdjęcie oraz jak radzi sobie z wodą. Filtr był nakręcony na obiektyw o średnicy 82mm. Rezultaty w dalszej części testu.

Praca pod światło oraz wpływ na kolorystykę.

Filtr UV ma chronić nasz obiektyw przed różnymi niebezpieczeństwami ale przy tym nie ma negatywnie wpływać na jakość naszych zdjęć. Filtr od Marumi dobrze radzi sobie pod światło (powstaje mała flara ale nie jest uciążliwa). Poniżej zdjęcie z filtrem i bez filtra UV. Przy fotografowaniu z innymi kierunkami światłą filtr nie ma żadnego wpływu na kolorystykę naszych zdjęć.

Zdjęcie z filtrem UV- widoczna flara przy fotografowaniu pod ostre światło ale nie jest mocno uciążliwa.
Zdjęcie bez filtra UV- flara jest mniejsza.
Zerowy wpływ na kolorystykę zdjęcia filtra UV.
Reakcja na wodę.

Producent w specyfikacji podaje, że filtr ma powłokę hydrofobową która świetnie sobie radzi z wodą. I ma rację ! Po oblaniu wodą filtra na jego powierzchni powstają krople które dosłownie z niego spadają nie tworząc smug. Po przetarciu ściereczką nie widać śladów po wodzie.

Krople powstałe na obiektywie po oblaniu wodą.
Po przechyleniu obiektywu krople dosłownie zjeżdżają z powierzchni filtra nie tworząc smug.
Filtr po przetarciu ściereczką.
Podsumowanie

Filtr UV MARUMI-DHG SUPER UV (L390) dobrze sprawuje się podczas pracy w plenerze. Przeszkadzają trochę flary powstałe pod ostre światło, ale ciężko znaleźć filtr UV który w jakimś stopniu ich nie powoduje- zawsze to dodatkowa soczewka na obiektywie. Plusem jest świetne zachowanie się na wodę. Pozwoli to fotografowi nie martwić się o czystość zdjęć podczas trudniejszych warunków atmosferycznych.