Dysk zewnętrzny WD My Passport Wireless SSD 1TB

Zdjęcia na kartach pamięci czy dyskach zewnętrznych są dla fotografów najcenniejsze i muszą dbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Sprawa jest łatwiejsza gdy mamy blisko do domu czy posiadamy laptopa na który można szybko zgrać materiał. Komplikacje przychodzą w momencie gdy nie mamy takich narzędzi a chcemy zgrać i zabezpieczyć nasze zdjęcia z aparatu. Na przeciw wymaganiom klientów wyszła firma WD która wprowadziła na rynek innowacyjne urządzenie- dysk zewnętrzny z czytnikiem kart-My Passport Wireless SSD 1TB . Zapraszam do przeczytania testu  w którym dowiecie się jak sprawował się dysk na różnych wyprawach oraz przedstawię jego zastosowanie w fotografii ślubnej.

Specyfikacja dysku

Wymiary : 135x135mm

Waga : 460g

USB 3.0 i 2.0

WIFI

Pojemność 1TB

Cena (1TB) ok-2200zł

 

Pierwsze wrażenie i konfiguracja

W pudełku wraz z dyskiem otrzymujemy kabel USB, ładowarkę i instrukcję obsługi. Po rozpakowaniu przystąpiłem do instalacji dysku z routerem oraz z smartphonem. Na górze dysku znajduja się przyciski : włączenia/wyłączenia oraz polecenie importu zdjęć z karty/USB. Dodatkowo znajdziemy tam port USB oraz wejście na kabelek do ładowania/podłaczenia do komputera. Wykonanie dysku jest solidne i z pewnością poradzi sobie w trudnych warunkach pogodowych jakie mogą czekać na fotografa krajobrazowego w terenie. Producent zapewnia, że dysk jest wodoodporny i wstrząsoodporny. Dodatkowym atutem jest gumowa obudowa, dzięki niej dysk pewnie leży w dłoni. Dysk można ładować z poziomu komputera oraz przez USB 3.0 po podłączeniu przez adapter do gniazdka. Plusem dysku jest, że może służyć jako powerbank i w sytuacjach kryzysowych naładować nasz telefon.

Po lewej stronie urządzenia znajduje się slot kart SD- o nim napiszę w dalszej części testu.

Na początku instalacja i sparowanie dysku sprawiała mi drobne problemy ale porady zawarte w instrukcji okazały się przydatne i dysk został połączony przez sieć WIFI. Po połączeniu przez router domowy dysk widnieje w jako klasyczny dysk sieciowy. Możemy nim zarządzać i zmieniać ustawienia  przez panel główny wyświetlany w przeglądarce. Połączenie z telefonem umożliwiła mi aplikacja My Cloud dzięki temu mogę zarządzać dyskiem w szybki i prosty sposób.

Kopiowanie zdjęć

Wiadomo dysk jak dysk, ale Western Digital My Passport Wireless SSD 1TB miał w sobie coś wyjątkowego- wbudowany czytnik kart SD. Można ponarzekać trochę, że wejście jest tylko na karty SD (brakuje CF). Można do wejścia USB podłączyć czytnik kart i przez niego zgrać zdjęcia z karty w formacie CF. Mimo wszystko jest to innowacyjne rozwiązanie i chciałem sprawdzić jak działa. Na początku skonfigurowałem ustawienia dysku tak by automatycznie kopiował zdjęcia z karty po jej włożeniu do czytnika. Po włączeniu dysku i włożeniu karty, zdjęcia automatycznie zostają skopiowane na dysk. Kopiowanie zdjęć przebiega bardzo sprawnie i po kilku minutach mamy skopiowaną kartę ok 32GB. Osobiście jestem zachwycony tą funkcją, gdyż nie zawsze w terenie mam przy sobie laptopa a dzięki temu urządzeniu jestem w stanie zrobić bezpieczną kopię moich zdjęć gdziekolwiek się znajduję.

Proces kopiowania zdjęć :

Po skopiowaniu zdjeć na dysk mamy możliwość ich przeglądu poprzez dedykowana aplikację WD My Cloud. Dużym plusem jest odtwarzanie plików w formacie RAW.  Bardzo szybko jestem w stanie przeglądnąć zgrane zdjęcia i zrobić np. wstępna selekcję. Aplikacja sprawnie odtwarza pliki co jest bardzo pomocne przy przeglądaniu. Warto wspomnieć, że dysk ma możliwość połączenia z platformami takimi jak Dropbox czy Creative Cloud. Dzięki temu jesteśmy w stanie przesłyać nasze zdjęcia  z dysku na wirtutalne chmury( wymogiem jest połączenie z sięcią WIFI). Bo sam dysk mimo, że może być routerem WIFI to musi mieć połączenie z sięcią WIFI 🙂

Użytkowanie

Dysk używałem zarówno na wyjazdach fotograficznych jak i na weselach.  W przypadku wypraw foto, nie musiałem dźwigać laptopa by zgrywać na niego zdjęcia. Pozwoliło mi to zaoszczędzić kilka kg w bagażu. Najważniejszą, kwestią był komfort psychiczny ponieważ zgrane zdjęcia miałem w dwóch miejscach( karta i dysk) i bez obaw mogłem realizować swoje podróże.

Przy fotografii ślubnej dysk miał również swoje zastosowanie- tutaj z pomocą przychodziła szybkość z jaką kopiuje zdjęcia. Po skończonej ceremonii w kościele zanim dojechałem na salę weselną zdjęcia były już skopiowane na dysku. Daje to duży komfort w pracy fotografa ślubnego i bardzo polecam to urządzenie osobom z tej branży fotografii.

Podsumowanie

Dysk zewnętrzny Western Digital My Passport Wireless SSD 1TB jest świetnym urządzeniem i wielu fotografom przypadnie do gustu. Do najważniejszych zalet tego dysku należy zaliczyć wbudowany czytnik kart SD, szybkość z jaką kopiuje zdjęcia oraz możliwość stosowania go jako powerbank. Plusem jest również obsługa formatu RAW przez dedykowaną apliakcję WD My Cloud.  Urządzenie ma również minusy do któych trzeba zaliczyć np. brak wbudowanego czytnika kart na karty CF czy brak zabezpieczenia hasłem dostępu do dysku np. gdy go zgubimy itp. Dla wielu osób minusem może być też jego cena ponieważ za wersję 1TB trzeba zapłacić ok 2200zł.   Mi osobiście dysk przypadł bardzo do gustu, szczególnie na wyjazdach fotograficznych gdzie zrobienie kopii np. w warunkach górskich jest bardzo kłopotliwe. Jako użytkownik Western Digital My Passport Wireless SSD 1TB znalazłem jego zastosowanie również w fotografii ślubnej. Reasumując dysk jest świetnym urządzeniem dla fotografów którzy często podróżują a chcą mieć szybko zrobioną kopię swoich zdjęć i cena za nieg nie powinna być tutaj przeszkodą gdy chodzi o bezpieczeństwo naszych zdjęć.