Statyw Manfrotto Befree GT

Dla fotografa krajobrazowego statyw jest nieodłącznym elementem wyposażenia. Najczęściej wybieram statywy cięższe i bardziej stabilne, tak by nie martwić się o poruszone zdjęcia. Jednak, czasem nie mogę zabrać takiego statywu i wtedy z pomocą przychodzą lżejsze konstrukcje. Czy są stabilne? Zapraszam do testu statywu podróżniczego z serii Befree Advanced – Manfrotto Befree GT. Dzięki uprzejmości Foto7 s.c. – Akcesoria Foto – Wideo przedstawicielowi firmy Manfrotto w Polsce, mogłem przetestować ten statyw.

Kilka danych technicznych statywu :

Waga 1850 g
Kolekcja/Seria Befree Advanced
Materiał Aluminium
Udźwig 10 kg
Wysokość minimalna 43 cm
Wysokość maksymalna 164 cm
Wysokość maksymalna z opuszczoną kolumną 140 cm
Długość po złożeniu 43 cm

Zdjęcia statywu :

 

Głowica w statywie

Statywy firmy Manfrotto użytkuję już od 5 lat i jestem z nich bardzo zadowolony. Posiadam wcześniejszą wersję statywu z serii Befree którego jedyną wadą była słaba głowica która miała niski udźwig. Producent w specyfikacji zapewnia, że nowa głowica kulowa 496 użyta w statywie ma udźwig do 10kg. Często fotografuję przy użyciu teleobiektywu Canon 100-400mm i bardzo mi zależy by głowica na statywie mogła wytrzymać ciężar zestawu obiektyw + body.  Kilka słów o samej głowicy, posiada ona trzy niezależne elementy sterujące- główne pokrętło z wbudowanym w środku pokrętłem do regulacji oporu głowicy oraz (czego również brakowało mi w poprzedniej wersji statywu) pokrętło do panoram.

Głowica kulowa Manfrotto 496

Na uwagę zwraca nowa aluminiowa płytka mocująca- jest kompatybilna z innymi mocowaniami Manfrotto oraz Arca Swiss (co jest nowością w ofercie producenta). Dzięki temu, mając mocowanie Arca Swiss nie musimy tracić czasu na przekładanie płytek by zamontować aparat na statywie.

Płytka zamontowana na głowicy
Płytka jest kompatybilna z Arca Swiss.
Głowica z powodzeniem utrzymuje zestaw Canon 5D Mark IV z obiektywem 100-400mm.

System blokowania nóg

Jestem zagorzałym zwolennikiem zaciskowego blokowania nóg w statywie.W tym statywie zastosowano system zakręcanego blokowania nóg- M-Lock. Po użytkowaniu  Manfrotto Befree GT moje podejście do tego typu rozwiązań uległo zmianie bo naprawdę jest to solidnie wykonane i nóżki rozkładają się swobodnie oraz nie rozkładają się samoistnie. Do plusów systemu zaliczyć trzeba szybkość czyszczenia zacisków-wystarczy je przepłukać wodą i zgromadzony piasek znika. Jednak lata używania klasycznych zacisków zrobiły swoje i wolę jak przy statywie są motylki do zaciskania nóżek.

System M-Lock

 

Dodatki w statywie dla fotografa

Statyw posiada gniazdo akcesoriów Easy Link- dzięki niemu jesteśmy w stanie podpiąć różne akcesoria do statywu. Warto wspomnieć o selektorze kątów rozstawu nóg. Kiedy w krajobrazie szukam ciekawego i oryginalnego kadru często kombinuję z perspektywą i dzięki możliwości niskiego rozłożenia statywu jestem w stanie wykonać taki kadr.

Gniazdo Easy Link oraz selektor kątów rozłożenia nóg.
Statyw z niską perspektywą.

Podsumowanie i opinia

Statyw Manfrotto Befree GT przypadł mi do gustu i z powodzeniem zastępuję nim mój cięższy statyw. Najczęściej zabieram go w góry tam gdzie liczy się każdy gram bagażu. Wiem, że mając ten statyw w swoim wyposażeniu nie muszę się martwić o poruszone zdjęcia. Dużym plusem względem poprzedniej wersji jest solidna głowica kulowa, której udźwig wynosi 10kg oraz zastosowanie uniwersalnej płytki mocującej która również obsługuje Arca Swiss. Zakręcany system blokowania nóg działa dobrze ale zdecydowanie wolę klasyczne zaciski blokujące nogi. Reasumując statyw jest poręczny i mały w transporcie po złożeniu, może jego waga (1850g z głowicą) nie jest jakaś szczególnie niska ale jednak to ok (1,5kg) mniej niż zestaw Manfrotto 055pxrob z głowicą kulową. Polecam ten statyw osobom które szukają kompromisu między wagą a stabilnością. Statyw był ze mną na wyprawach w Prowansji, Lofotach oraz na plenerach warsztatowych w polskich górach.

Kilka ujęć statywu